Diğer Konular

Kumru Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Kumrular, güvercin ailesinden olmasına rağmen, Streptopelia ailesinden kabul edilir. Güvercinlere kıyas ile çok daha küçük yapıdadırlar. Uzun boyun ve de yuvarlak olan bir kuyruğa sahiptirler. Boynunun arka kısmı gri ve mavi renktedir. Boynunda doğal bir halka vardır.  Kumru ötücü olan bir kuştur. İnsanlar ile birlikte yaşamaya alışkındır. Bahçelerde, köylerde, parklarda, sitelerde insanlarla birlikte yaşayabiliyorlar. Apartmanların boşluklarında, çatıların aralıklarına, ağaçlarda, kısaca her yere yuva yapıyorlar. Yuvalarının yapımı çok basittir. Topladıkları birkaç adet dal parçası ile kendilerine hemen bir yuva yapıyorlar.

Ömürleri 1 yıl olarak bilinir. Kumru yumurtası kaç günde çıkar? Dişi kumru yıl içinde 2 kere yumurtlar. Yavrular yumurta içinden çıktıktan 18 gün sonra yuvadan ayrılırlar. Anne kumru, ise yavrularını kendi sütü ile besler. Salgısını gagadan gagaya aktarır. Bu sebeple “sevgi kuşu” adı ile de bilinirler. Kumruların vücutlarının yapısı çok sağlamdır. Açık hava ve özellikle de soğuk olan ortamlarda yaşamaya dayanıklıdırlar. Yeni olan bir ortama oldukça hızlı adapte olabilirler. Yeni ortam içinde vücutları hemen bağışıklık kazanarak, yaşamlarını devam ettirirler.

Kumru Kuşlarının İnsanların Evliliklerine Benzetilmesi

Yeni evlenmiş olan birbirini çok fazla seven çiftlere genel olarak “kumrular gibi” benzetmesi yapılır. Bunun sebebi kumruların tek bir eşi olmasıdır. Birbirlerini çok fazla severler. Ömürleri oldukça kısa olduğundan dolayı sürekli olarak çiftleşirler. Ayrıyeten eşlerden birisi öldüğünde diğeri başka eş bulmaz. Hayatını tek başına bitirir.

Kumru Kuşları Nerede Yaşar?

Kumru kuşu doğal yaşam döngüsünün içinde ormanlık alanlarda yaşarlar. Kentleşmenin yaygınlaşması ile insanların arasında da sıkça yaşayabiliyorlar. Türkiye’nin her bir bölgesinde görülebiliyorlar. Yabani güvercinlerin görüleceği her bir yerde kumruları da görmek mümkündür. İnsanlara alışkın olan bu kuşlar evlerin balkonları içerisine ve pencerelerin önlerinde yuva yaparlar. Türk kumrusu, gülen kumru adı ile adlandırılan Streptopelia senegalensis adlı tür genel olarak Trakya ve de İstanbul taraflarında yaşamaktadır. Gezici olan bir özelliğine sahip oldukları için Anadolu’nun pek çok yerleşim yerlerine de dağılmışlardır.

 Nasıl beslenir ve avlanır?

Kumru kuşu ne yer? Kumru etçil ve de otçul olan bir kuş türüdür. Mineraller, kalsiyum, vitaminler açısından oldukça zengin olan yeşillikler ana besinidir. Bitkilerin dışında, sinek, solucan ve küçük olan böceklerle de beslenir. Kalsiyum açısından da yumurta ve istiridye kabuğu yer.

Kumru, avcı olan bir kuş değildir. Genel olarak yaşadığı bölge içinde yiyeceğini arayıp, bulur. Yerleşim yerlerinde de yaşayanlar, balkonlardaki bulunan çiçeklerden, sebzeden, park ve de bahçelerdeki tarhlardan, köyler de bulunan tarlalardan yiyeceklerini alırlar. Şehir yaşamında kumruların beslenmeleri çok daha zordur. Çünkü köpekler, kediler ve de kargalar en büyük olan düşmanlarıdır. Bu sebep ile çöplere fazla yaklaşamazlar.

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/kumru-kusu-hakkinda-genis-bilgiler/

 

 

En İyi Arkadaşlık Uygulamasına Davetlisiniz

Bir önceki yazı

Cildinizle Dost Olun

Sonraki yazı

You may also like

Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir